Europe Horizon projekt Twin Synergies se preveša v drugo polovico

Med državami članicami EU so pomembne razlike v uspešnosti raziskav in inovacij, kar se odraža tudi v različnih stopnjah sodelovanja v okvirnih programih, kjer se sredstva dodeljuje na podlagi odličnosti. Nizka stopnja sodelovanja omejuje potencial manj uspešnih držav pri premagovanju pomanjkljivosti njihovih sistemov razvoja in inovacij (R&I).

Projekt TWIN SYNERGIES (TS), ki združuje 9 partnerjev iz 4 širitvenih držav EU (Slovenija, Češka, Hrvaška, Romunija) in Nemčije, se zato osredotoča predvsem na ‘predhodne’ (ang.: upstream) sinergije – razvoj človeških virov in internacionalizacijo. 24-mesečni projekt TS bo razvil in potem tudi sam uporabil aktivnosti za krepitev kompetenc, internacionalizacijo, razvoj kadrov, sodelovanje in uporabo novih tehnologij. Projekt je vezan na zeleni in digitalni prehod. TS namenja posebno pozornost izboljšanju stopnje sodelovanja in komunikacijskih poti med ustreznimi akterji – zlasti organi EU in nacionalnimi organi, vključenimi v pripravo in izvajanje podpore programu Horizon Europe in Evropskemu skladu za regionalni razvoj. Pri tem bodo upoštevane predvsem Strategije pametne specializacije.

Projekt TS je v okviru programa Europe Horizon torej namenjen izboljševanju postopkov prenosa znanja od znanstvene sfere v gospodarstvo v državah, ki na tem področju zaostajajo. TS je že dodobra vstopil v svojo drugo polovico. Cilj projekta je namreč botrstvo projektnih partnerjev TS mnogim novim Horizon projektom, ki jih prijavljajo različne organizacije iz omenjenih držav. Za doseganje cilja so imeli projektni partnerji že več treningov pisanja prijav na projekte Horizon. Zadnje tako srečanje je potekalo od 8. do 10. aprila v Zagrebu, pripravlja pa se že naslednje, in sicer v začetku julija v Novem mestu.

Na julijskem srečanju bo TS poleg treningov za pripravo odličnih Horizon projektov spodbujal medsebojno prenašanje in bogatenje (ang.: cross fertilization) znanja, izkušenj in perspektiv različnih deležnikov, ki sodelujejo pri prenosu znanja iz znanstvene sfere v gospodarsko, in sicer s strokovnim omizjem in delavnico ‘svetovne kavarne’ (ang.: World café). Na strokovnem omizju bodo tako sodelovali po en predstavnik odločevalcev, univerzitetnih pisarn za prenos znanja, univerz, startup podjetij na področju ‘globoke tehnologije’ (ang.: Deep Tech) in skladov tveganega kapitala (ang.: venture capital fund). Omizje bo izpostavilo težave, s katerimi se srečujejo različni deležniki pri prenosu znanja ali tehnologije iz akademskega v gospodarsko okolje. Omizju bo sledila svetovna kavarna, kjer bodo člani omizja skupaj z informiranim občinstvom (ang.: informed audience) iskali možne rešitve za nekatere zaplete pri prenosu znanja ter izpostavili obstoječe primere dobre prakse. Dogodek pripravlja in organizira Razvojni center Novo mesto.

Dogodku bo sledil obisk Znanstvenega in tehnološkega središča Rudolfovo, potem pa trening priprave novih projektov, kar bo v organizaciji in izvedbi Fakultete za informacijske študije Novo mesto. 

Pin It on Pinterest

Share This