V petek, 19. 1. 2018 se izteka rok za obvezen vpis v register dejanskih lastnikov

Kdo mora poskrbeti za vpis?

Vse pravne osebe, ki so vpisane v Poslovni register Slovenije, razen izjem, med drugim tudi gospodarske družbe, zadruge, društva in zavodi.

Vpis v Register dejanskih lastnikov ni potreben za samostojne podjetnike posameznike ter za enoosebne družbe, če je fizična oseba edini družbenik in hkrati edini zastopnik.

Če ima enoosebna družba, v kateri je edini družbenik hkrati direktor, vpisanega tudi prokurista, tudi zanjo velja obveznost vpisa dejanskega lastnika v register.

Kdo je dejanski lastnik?

Dejanski lastnik je imetnik delnic, deležev in glasovalnih pravic, ki ima delež višji od 25 %. Oseba z nižjim deležem se lahko vpiše zgolj, če pravno osebo nadzoruje na drugačen način (npr. ima prevladujoč položaj pri upravljanju sredstev pravne osebe). Dejanski lastnik je vsaka fizična oseba, ki je končni lastnik pravne osebe ali jo nadzira ali kako drugače obvladuje, ali fizična oseba, v imenu katere se izvaja transakcija.

Kako se opravi vpis?

Vpis v Register dejanskih lastnikov opravi zastopnik pravne osebe ali od njega pooblaščena oseba  preko AJPES-ove spletne aplikacije: https://www.ajpes.si/eRDL s kvalificiranim digitalnim potrdilom.

Podrobnejša navodila so na voljo tukaj.

Tehnična pomoč:
Vsebinska pomoč:

Obveznosti po vpisu:

  • vse spremembe v zvezi z dejanskim lastnikom je potrebno sporočati v 8 dneh od njihovega nastanka
  • hramba podatkov o svojih dejanskih lastnikih 5 let od dneva prenehanja statusa dejanskega lastnika

Kakšne so globe (167. člen zakona)

Globe za pravno osebo v višini od 6.000 do 60.000 eur in za odgovorno osebo pravne osebe v višini 400 do 2.00 eur so predpisane v primeru naslednjih kršitev:

  • če ne ugotovi ali če ugotovi napačne podatke o svojem dejanskem lastniku ali lastnikih, ne vzpostavi in upravlja natančne evidence podatkov o svojih dejanskih lastnikih ali če je ne posodablja ob vsaki spremembi podatkov ali če podatkov o svojih dejanskih lastnikih ne hrani pet let od dneva prenehanja statusa dejanskega lastnika
  • če ne posreduje brez odlašanja podatkov o svojih dejanskih lastnikih ali če posreduje napačne podatke na zahtevo zavezancev ali organov odkrivanja in pregona kaznivih dejanj, sodišč in nadzornih organov
  • če ne vpiše v register podatkov o svojem dejanskem lastniku ter njihove spremembe ali če vpiše napačne podatke v zakonskih rokih

Zakonska podlaga in namen vpisa

Zahtevo po vpisu v register dejanskih lastnikov določa Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO7132. Namen vpisa je zagotavljanje transparentnosti lastniških struktur poslovnih subjektov in onemogočanje zlorab poslovnih subjektov za pranje denarja in financiranje terorizma.

 

Morda vas zanima tudi:

   

Pin It on Pinterest

Share This