Udeležili smo se Mednarodnega seminarja o prostorskem planiranju odprtih površin

Salzburg, julij 2021. Med 22. in 25. julijem je salzburški inštitut za regionalno planiranje in stanovanja v okviru projekta Interreg Alpine Space OpenSpaceAlps organiziral seminar za krepitev usposobljenosti mladih prostorskih planerjev na področju planiranja odprtih površin, ki se ga je udeležil tudi predstavnik Razvojnega centra Novo mesto.

Seminar so gostili projektni partnerji iz Inštituta za regionalno planiranje in stanovanja Salzburg in Univerze Würzburg, Oddelka za geografijo in regionalne znanosti. Poleg njih so bili prisotni še govorci iz raziskovalnega centra Eurac, organizacije za zavarovana območja v Alpah Alparc, avstrijske dežele Predarlska ter Tehniške univerze Dunaj.

Poleg predavanj sta potekali dve delavnici, katerih glavni namen je bil določiti planerska orodja za zaščito in upravljanje storitev odprtih površin, kot jih v alpskem prostoru imenujejo »Open spaces« ter razvoj planerskih strategij za odprte površine na treh izbranih primerih v Alpah. Med rezultati je bilo zaznati, da mlajše generacije razmišljajo predvsem o zeleni, trajnostni in pravični prihodnosti. Razvoj metodologij bo pomembno prispeval tudi k rezultatom projekta pilotMOP, v katerem sodeluje Razvojni center Novo mesto kot predstavnik izdelovalca regionalnega prostorskega plana. V okviru tega se bo posodobila metodologija za izdelavo regionalnih prostorskih planov, tudi z namenom izboljšanja praks prostorskega planiranja.

V okviru seminarja sta bili organizirani tudi dve ekskurziji v čezmejnem prostoru Salzburga, in sicer v avstrijsko storitveno-turistično pokrajino Tennengau ter nemško okrožje Berchtesgadener Land z narodnim parkom. Tam smo spoznali prakse in strukture upravljanja, ki zahtevajo čezmejno sodelovanje za skladen razvoj celotnega prostora ob dolini reke Salzach. Na obeh lokacijah sta nas sprejela predstavnika lokalnih institucij, ki sta predstavila dobre prakse ter izzive, s katerimi se srečujejo pri upravljanju in razvoju tega čezmejnega območja.

Skupinska slika udeležencev (foto: Arthur Schindelegger)

 

Izobraževalni seminar je potekal v angleškem jeziku in je bil prepoznan kot dobra praksa na področju sodelovanja med državami alpskega prostora. Koristen je bil za izmenjavo izkušenj na področju prostorskega planiranja ter razvoj projektnih idej, ki bi se lahko uresničile v bližnji prihodnosti. Udeleženci so prihajali z različnih institucij, kot so npr. zasebna podjetja na področju prostorskega planiranja, raziskovalne institucije, občinske in regionalne službe ter naravovarstvene institucije. Zastopane so bile vse države alpskega prostora razen Lihtenštajna: Avstrija, Francija, Italija, Nemčija, Slovenija in Švica. Dodatno pozitivno energijo pa je seminarju vnesel post-covidni čas, ko je ponovno olajšano čezmejno potovanje in usposabljanje. Dogodek je bil pomemben tudi za krepitev medkulturnega dialoga med udeleženci različnih držav, ki v zadnjem času postaja vse bolj in bolj pomemben.

 

 

 

Meja med Nemčijo in Avstrijo ob panoramski cesti Rossfeld v Berchtesgadenu (foto: Vane Urh)

Med sklepi seminarja pa želimo izpostaviti še, da je pri prostorskem planiranju v splošnem potrebno še posebej:

  • Zavedanje ekoloških funkcij naravnih in polnaravnih območij, ter zagotavljanje njihove zveznosti (infrastruktura, ki prekine povezave, ogroža njihove storitve; ekosistemski pristop).
  • Zagotavljati in vzdrževati komunikacijo med sektorji urejanja prostora.
  • Celovito razumevanje naravnega in družbeno-ekonomskega sistema izbranega območja, tudi v čezmejnem prostoru.
  • Zavedanje povečane nevarnosti naravnih in drugih nesreč (spremembe v podnebju).
  • Temeljiti strateške usmeritve ter odločitve na osnovi strokovnih podlag.

 

 

Stopnja prostorske razvitosti na površino vodnega telesa površinske vode (vir: Alparc 2021)

 

 

Na spodnjih povezavah lahko dostopate do nekaterih izbranih gradiv:

  1. Razumevanje koncepta odprtih prostorov in njihovih funkcij
  2. Kartiranje izbranih odprtih prostorov
  3. Karta s tematskimi sloji za podporo izvedbi seminarja

 

Dodatno gradivo s seminarja in njegovi rezultati pa so dostopni na povezavi TUKAJ.

 

 

Vane Urh, Razvojni center Novo mesto

Naslovna fotografija: Land Salzburg/Melanie Hutter

PRIJAVA NA NOVICE

Želiš biti obveščen o aktualnih dogodkih, seminarjih, izobraževanjih in delavnicah?

Morda vas zanima tudi:

Odprte so prijave v program iniciativa ALMA

Odprte so prijave v program iniciativa ALMA

Odprte so prijave v program iniciativa ALMAGre za 6-mesečni mentorski program, ki vključuje 2-mesečno delovno-učno izkušnjo v tujini.Iniciativa ALMA se izvaja do 31. 10. 2028. Njen namen je omogočiti mladim od 18. do 35. leta, ki niste vključeni v izobraževanje,...

INOVACIJSKA KONFERENCA INVESTICIJE GREMO (GREen MObility)

INOVACIJSKA KONFERENCA INVESTICIJE GREMO (GREen MObility)

INOVACIJSKA KONFERENCA INVESTICIJE GREMO (GREen MObility)Misija GREMO (GREen MObility) je vzorčen primer povezovanja gospodarstva, znanosti in države, s katero naša avtomobilska podjetja pospešeno prehajajo iz proizvodnje komponent in sistemov za motorje z notranjim...

Franci Bratkovič prejemnik grba Mestne občine Novo mesto

Franci Bratkovič prejemnik grba Mestne občine Novo mesto

Franci Bratkovič prejemnik grba Mestne občine Novo mesto Direktor Razvojnega centra Novo mesto Franci Bratkovič je prejemnik grba Mestne občine Novo mesto za leto 2023. Občinsko nagrado je dobil za dolgoletne uspehe na področju gospodarstva, prispevek k razvoju...

Razvojni center Novo mesto d.o.o.

Podbreznik 15
SI-8000 Novo mesto

 

Javne informacije in CGP

CGP katalog najdete tukaj.

Logotipe najdete tukaj.

Katalog informacij javnega značaja najdete tukaj.

 

Delovni čas

Vsak delovnik od 7.00 do 15.00

Spremljajte nas na Facebook-u.

Pin It on Pinterest

Share This