Na dvodnevnem dogodku so moči združili zavod Motovila (CED Slovenija), Založba Goga in Europe Direct Novo mesto, ki so s pomočjo izkušenih gostov predstavili, kakšno podporo nudi v domačem in mednarodnem kulturnem ekosistemu program Ustvarjalna Evropa, s katerim EU nudi podporo kulturnemu in ustvarjalnim sektorjem ter spodbuja mednarodno sodelovanje in mobilnost kulturnih akterjev in kroženje del z namenom razvoja občinstev ter boljše dostopnosti del v EU in zunaj njenih meja. V poseben fokus so postavili področje knjige, in sicer v luči ravnokar objavljenega razpisa podprograma Kultura, ki podpira prevajanje evropskega leposlovja, pa tudi zaradi gostitelja, saj je založba Goga na tem področju zelo izkušena in izredno uspešna. Vsekakor upamo, da je dogodek spodbudil tudi druge predstavnike kulturnih organizacij, da se odločijo za sodelovanje na razpisih, s pomočjo katerih bodo lahko še dodatno obogatili pestro kulturno produkcijo na naših tleh in se povezali prek meja.

Aleksandra Pavlič (Europe Direct Novo mesto) je v uvodu predstavila politiko EU na področju kulture, pomembno vlogo kulture v zunanji politiki EU, ki spodbuja k dialogu, odprtosti, dostojanstvu in vzajemnemu spoštovanju. V nadaljevanju pa strateško vlaganje v kulturni in ustvarjalne sektorje – aktualne centralizirane in decentralizirane razpise, s katerimi EU posredno prispeva k zaposlovanju in gospodarski rasti.

Ines Kežman (Zavod Motovila) je predstavila priložnosti, ki jih ponuja aktualni program Ustvarjalna Evropa (2014–2020), kjer slovenski kulturni in ustvarjalni sektor dosega nadpovprečne rezultate – v obdobju od 2014 do 2019 so slovenski vodje projektov pridobili več kot 21 milijonov evrov podpore EU. V programu pa je doslej sodelovalo že več kot 120 različnih slovenskih organizacij s področja kulture in filma. Pregledali smo zadnje razpise, na katere se lahko prijavijo organizacije, saj se trenutni program letos izteka. Pred nami je Ustvarjalna Evropa 2021–2027, vendar pa je prihodnost še vedno v rokah Evropskega sveta, saj je nova generacija programov EU odvisna od pogajanj o proračunu EU, ki še niso zaključena.

Urška Zupančič (Založba Goga) in Tanja Hladnik (Zavod Otok) sta v pogovoru, ki ga je moderirala Tanja Kos (Zavod Motovila), predstavili pomen podpore EU za organizatorja mednarodnega filmskega festivala Kino Otok oz. za založbo, ki se ukvarja s  prevajanjem in promocijo evropskega leposlovja. Urška Zupančič je razložila, kako se ekosistem Založbe Goga odpira lokalno ter povezuje mednarodno, kar jim prinaša nova poznanstva in poslovne zveze. Založba Goga je aktivno pričela črpati sredstva EU za področje kulture s prevodnimi projekti, trenutno pa so vodja že druge edicije mednarodnega projekta sodelovanja Reading Balkans in partnerji v projektu Connecting Emerging Literary Artists, uspešni pa so bili tudi na razpisu Centra za kreativnost (CzK 2019).   

Maša Ekar (Motovila) je predstavila, kako podprogram Kultura podpira področje knjige – od prevajanja evropskega leposlovja, prek mednarodnih projektov sodelovanja do nagrad EU za književnost (EUPL). Slovenski založniki so na razpisih skozi celotno obdobje izvajanja programa Ustvarjalna Evropa v samem vrhu med vsemi sodelujočimi državami. Preko Skypa se je v Založbo Goga javila predstavnica nagrade EUPL (nagrada Evropske unije za književnost), Julie Belgrado, ki je pojasnila, da želi EU z nagrado doseči večjo prepoznavnost bogastva in raznolikosti evropske književnosti in spodbujanje medkulturnega dialoga ter medsebojnega razumevanja. Literati iz Slovenije so se doslej za nagrado potegovali leta 2010, ko je nagrado prejela Nataša Kramberger za delo Nebesa v robidah, leta 2013, ko je bila nagrajena Gabriela Babnik z romanom Sušna doba, in leta 2016, ko je bil nagrajen Jasmin B. Frelih za roman Na/pol.

V nadaljevanju je v prostorih literarne rezidence Založbe Goge potekal pogovor z zanimivimi gosti in pod taktirko Jedrt Jež Furlan o tem, kako program Ustvarjalna Evropa na različne načine podpira akterje, s področja knjige. Z nami so bili  Jasmin B. Frelih (prejemnik nagrade EUPL), Jelka Ciglenečki (založba Goga), Nino Flisar (založba Pivec), Barbara Pregelj (založba Malinc) in Anja Kovač (Javna agencija za knjigo RS). Založniki so predstavili svoje projekte s podporo EU, s pomočjo katerih lahko ambiciozno izdajajo in promovirajo evropsko prevodno literaturo, kako iščejo kvalitetne pisatelje in na podlagi česa se odločajo zanje. Jasmin B. Frelih je opisal svojo pisateljsko izkušnjo v povezavi z nagrado EUPL ter pozitivne in manj svetle dogodke, ki so sledili podelitvi.

Dodatne informacije o različnih priložnostih programa EU Ustvarjalna Evropa ter osebno svetovanje na razpisih nudi ekipa zavoda Motovila, ki od leta 2014 izvaja naloge nacionalnega Centra Ustvarjalna Evropa. V Novem mestu so tokrat izvedli prvo letošnjo POP-UP pisarno kot del svoje decentralizirane podporno-svetovalne dejavnosti v okviru projekta »PRO KUS: Prenos veščin in znanja za profesionalizacijo v kulturnem in ustvarjalnih sektorjih« in ob podpori Ministrstva za javno upravo RS.

 

 

 

PRIJAVA NA NOVICE

Želiš biti obveščen o aktualnih dogodkih, seminarjih, izobraževanjih in delavnicah?

Morda vas zanima tudi:

Srečanje mladih v Olimpijskem centru Novo mesto

Srečanje mladih v Olimpijskem centru Novo mesto

Srečanje mladih v Olimpijskem centru Novo mestoDanes je v Olimpijskem centru Novo mesto potekalo tekmovanje mladih, ki je vključevalo preverjanje znanja iz prve pomoči in je potekalo na različnih lokacijah – na velodromu, bazenu ter zunanjih površinah.S takšnimi...

Zakaj izbrati obnovljeno pohištvo in računalniško opremo?

Zakaj izbrati obnovljeno pohištvo in računalniško opremo?

Zakaj izbrati obnovljeno pohištvo in računalniško opremo?V torek, 19. 3. 2024, smo v okviru projekta NovIKroG organizirali srečanje, na katerem smo izvedeli, kako lahko po principu krožnega gospodarstva in ponovne uporabe zmanjšamo naš ogljični odtis in prispevamo k...

Razvojni center Novo mesto d.o.o.

Podbreznik 15
SI-8000 Novo mesto

 

Javne informacije in CGP

CGP katalog najdete tukaj.

Logotipe najdete tukaj.

Katalog informacij javnega značaja najdete tukaj.

 

Delovni čas

Vsak delovnik od 7.00 do 15.00

Spremljajte nas na Facebook-u.

Pin It on Pinterest

Share This