Vzpostavitev platforme za strateške tehnologije za Evropo (platforma STEP)

Vlada je izdala Uredbo o izvajanju uredbe (EU) o vzpostavitvi platforme za strateške tehnologije za Evropo za odpravljanje strateške odvisnosti evropskega gospodarstva in prevzem vodilne vloge pri razvoju naprednih tehnologij. Naloge glavne kontaktne točke bo s 1. decembrom 2024 prevzel Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo (Slovenski podjetniški sklad – SPS).

Platforma STEP (angleško Strategic Technologies for Europe Platform) je namenjena podpori evropskim industrijam za pospeševanje vlaganj v strateške tehnologije v Evropi z ustvarjanjem in usmerjanjem spodbud prek 11 programov EU. Osredotočena bo na tri ključna ciljna naložbena področja:

  • čiste, brezogljične in z viri učinkovite tehnologije (angleško cleantech),
  • digitalne tehnologije in globokotehnološke inovacije (angleško digital tech in deeptech),
  • biotehnologije (angleško biotech).

Cilji platforme STEP so skladni z nacionalnimi gospodarskimi ambicijami, še posebej načrtovano pozicioniranje Slovenije kot novega evropskega središča za inoviranje naprednih in trajnostnih tehnologij. To bo pomembno izhodišče prihodnjih regionalnih razvojnih strategij, še posebej zato, ker je Republika Slovenija na vrsti področij pomemben proizvajalec in razvijalec tehnologij, ki so vključene v obseg platforme STEP.

Načrtuje se okrepljen projektni pristop, da bo Republika Slovenija med vodilnimi pri implementaciji ciljev platforme STEP. V skladu z Uredbo EU o vzpostavitvi platforme za strateške tehnologije za Evropo je bil imenovan pristojni nacionalni organ, ki deluje kot glavna kontaktna točka za izvajanje platforme STEP na nacionalni ravni. Začasno je to Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), s 1. decembrom 2024 pa bo naloge glavne kontaktne točke prevzel Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo (Slovenski podjetniški sklad – SPS), kjer se bo oblikovala projektna enota, ki bo notranje organizacijska enota SPS.

Posebna notranje organizacijska enota SPS bo imela naslednje cilje:

  1. izgradnja ekosistema razvojnih institucij, univerz in gospodarstva s skupnimi razvojnimi projekti; v ta namen bo izvajala informiranje, izobraževanje in motiviranje potencialnih nosilcev razvojnih projektov ter spodbujala njihovo medsebojno povezovanje,
  2. priprava ocene o možni absorpcijski sposobnosti gospodarstva za uspešno črpanje razvojnih virov, ki bo podlaga za možne spremembe programskih dokumentov (STEP omogoča in spodbuja realokacijo virov obstoječih programov, kot sta evropska kohezijska politika in Načrt za okrevanje in odpornost),
  3. razvoj podpornih storitev za uspešno črpanje virov iz centraliziranih programov EU z izgradnjo ekosistema, mreže storitev in ciljnega pristopa k pripravi in promociji projektov.

Predvideno je, da se bo podporo tehnologij, opredeljenih s STEP uredbo, zagotavljalo tudi iz sredstev evropske kohezijske politike, kar se bo odrazilo v spremembi Programa evropske kohezijske politike 21–27. Prav tako se bo s prerazporeditvijo sredstev tehnične pomoči iz Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj zagotovilo manjkajoča dodatna sredstva tehnične pomoči MGTŠ za ustanovitev in izvajanje aktivnosti notranje organizacijske enote STEP v okviru SPS.

Morda vas zanima tudi:

PRIJAVA NA NOVICE

Želiš biti obveščen o aktualnih dogodkih, seminarjih, izobraževanjih in delavnicah?

Razvojni center Novo mesto d.o.o.

Podbreznik 15
SI-8000 Novo mesto

 

Javne informacije in CGP

CGP katalog najdete tukaj.

Logotipe najdete tukaj.

Katalog informacij javnega značaja najdete tukaj.

 

Delovni čas

Vsak delovnik od 7.00 do 15.00

Spremljajte nas na Facebook-u.

Pin It on Pinterest

Share This